Bičių produktai ir sveikata

Natūralus antibiotikas – bičių pikis (propolis)

bičių pikis - propolis

Mažas, bet galingas – taip būtų galima apibūdinti bičių gaminamą pikį (propolį), kuris gydymo tikslais naudojamas taip pat seniai, kaip ir medus. Liaudies medicinoje bičių pikis – pagrindinis natūralus antibiotikas, tiksliau gamtinė medžiaga turinti antibakterinį, priešuždegiminį poveikį. Tiesa, propolis nė iš tolo neprimena saldaus medaus, tačiau žinantieji jo vertingąsias savybes su kartoku aštriu poskoniu susitaiko ir gelbėjasi nuo įvairiausių negandų. Taigi, kas tas propolis, kuo jis gali mums padėti ir kaip jį vartoti?

Bičių pikis (propolis) – bičių ginklas

Bičių pikis (propolis) tai medžiaga, kurią gamina bitės darbininkės. Jo avilyje būna gana nedaug, todėl jis labai vertinamas. Bičių pikis, panašiai kaip bičių vaškas, yra sandarinamoji medžiaga, kuria bitės užkaišo visus plyšelius tam, kad apsisaugotų nuo visokiausių kenkėjų. Jei jau teko ragauti propolio, turbūt, suprantate, dėl ko ? Tas kartumas atbaido nemažai bičių priešų, o taip pat ir saugo jas nuo nematomų kenkėjų: virusų, grybelių, bakterijų, pelėsio ir kt..

Bičių pikis (propolis) – gamtos ir bičių šedevras

Natūralus antibiotikas - bičių pikis-propolis

Bičių pikis – natūralus antibiotikas, kuris bitėms padeda apsiginti nuo įvairiausių ligų ir įsibrovėlių.

Propolį bitės gamina iš medžių sakų, syvų bei kitų komponentų viską sumaišydamos su savo seilėmis, kuriose yra daug įvairiausių fermentų, bei vašku. Pikio spalva ir savybės priklauso nuo to, kurioje pasaulio vietoje jis pagamintas bei kokius augalus tam naudojo bitės. Lietuvoje propolio gamybai bitės naudoja itin daug spygliuočių, todėl mūsų bičių pikis/propolis – labai stipri antibakterinė medžiaga.

Kodėl propolis – natūralus antibiotikas?

Daugybę metų mokslininkai atlieka įvairius tyrimus su šiuo natūraliu bičių produktu, kurių rezultatai nenustoja stebinę. Bičių pikis veikia dvejopai: pirmiausia, jis tiesiogiai naikina mikroorganizmus (bakterijas, grybelius, virusus) suardydamas jų sieneles, apvalkalus bei neleidžia jiems daugintis; antra, propolis, kaip stiprus antioksidantas, skatina mūsų imuninių ląstelių aktyvumą, todėl stiprėja imuninis atsakas kovojant su bet kokia liga. Be to, propolis, dėl jame esančių veikliųjų medžiagų ir eterinių aliejų efektyviai malšina skausmą, gerina nuotaiką ir padeda kovoti su depresija. Bene didžiausias argumentas, kodėl propolis turėtų būtų vartojamas dažniau ne tik kartu su įvairiais vaistais, tačiau ir vietoj jų – tai propolio teigiamas poveikis mūsų organizmui ir antimikrobinis poveikis nepažeidžiant sveikų organizmo ląstelių, kas, deja, nutinka vartojant daugelį cheminių preparatų.

Plačiau bičių propolio savybės aprašytos mūsų straipsnyje “Kas yra propolis, kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti”.

Propolio vartojimas

Propolį dar senovėje kramtydavo burnos higienai palaikyti, dėdavo ant skaudamo danties. Dabar labiausiai paplitęs propolio vartojimo būdas – spiritinis propolio tirpalas, kurį galime pasigaminti ir namie:

  • Stikliniame inde ištirpiname 40 g bičių pikio/propolio 300 ml 70 % stiprumo medicininiame spirite. Jei turite stipresnio spirito, jį galima skiesti virintu vandeniu;
  • Indą laikome sandariai uždarytą dvi savaites apsaugotą nuo tiesioginių saulės spindulių, suplakame ir permaišome kasdien;
  • Po dviejų savaičių gautą tirpalą perkošiame ir supilstome į norimus buteliukus su dozatoriais. Vartojame pagal poreikį, geriausia ryte ir vakare po kelis įpurškimus į burną.

Kitus bičių pikio receptus rasite čia: “Kaip paruošti bičių pikio ekstraktą”.

Dažnai mes sintetinius vaistus vartojame noriau ir labiau pasitikime farmacinėmis kompanijomis, nei natūraliais bičių produktais. Visgi, tai, kas natūralu, kartais gali būti ne mažiau, bet net labiau efektyvu, nei dirbtinai laboratorijose sukurti vaistai. O, svarbiausia, natūralų bičių pikį galime vartoti profilaktiškai, ir apsaugoti save bei savo artimuosius.

 

Mūsų lietuviški bičių produktai

Šaltiniai, kuriais rėmėmės kurdami šį įrašą:

  1. Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity2017, 1259510. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
  2. Wagh V. D. (2013). Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences2013, 308249. https://doi.org/10.1155/2013/308249
  3. Bankova, Vassya. (2005). Recent trends and important developments in propolis research. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM. 2. 29-32. 10.1093/ecam/neh059.