Bičių produktai, Bičių produktai ir sveikata

Bičių duonelės nauda, savybės ir vartojimas

Bičių duona

Bičių duonelė (bičių duona) išties yra nepaprastas bičių sukurtas produktas.bičių duonelės gydomosios savybes

Ką apie ją reikėtų žinoti kiekvienam?

Paruošėmę išsamų straipsnį, kuriame sužinosite:

 • Iš ko sudaryta ir kaip pagaminama bičių duona
 • Kokia yra bičių duonelės nauda organizmui
 • Kaip vartoti bičių duonelę
 • Kokia yra bičių duonelės kaina
 • Koks yra bičių duonelės galiojimo laikas

Smagaus skaitymo, o jei reikės patarimo – lauksime Jūsų skambučio, žinutės ar el. laiško.

Trumpai apie bičių duonelę

Bičių duonelės sudėtis %

Baltymai

Riebalai

Angliavandeniai

Vitaminai ir mineralinės medžiagos

pH

 

23 %

3 %

24 – 35 %

3 %

~4,3

Vitaminai ir mineralinės medžiagos įvairiomis proporcijomis C, B1, B2, E, K, B7, B9, B3, Fe, Ca, P, K, Cu, Zn, Se, Mg.
Bičių duonelės nauda Priešuždegiminis, antibakterinis, priešvėžinis poveikis.
Bičių duonelės vartojimas Dažniausiai rekomenduojama vartoti po arbatinį šaukštelį per dieną.
Džiovintos bičių duonelės galiojimo laikas Neribotas

Kaip atsiranda bičių duona?

Bičių duonelė – tai supresuotos ir meduje konservuotos (raugintos) žiedadulkės. Šis bičių gaminys duona vadinamas dėl specifinio duonos raugą primenančio fermentuoto skonio. Be to, mažos šešiakampės granulės tikrai panašios į miniatiūrinius duonos kepaliukus.

Žiedadulkės ant bitės kojų

Žiedadulkes bičių duonelei gaminti bitė surenka ant kojelių.

Jei kada matėte bitę su geltonais nešulėliais ant kojų – tai buvo būtent tas žiedadulkių gumulėlis, kurį ji, grįžusi namo, perdavė kitoms darbininkėms, kad saugiai padėtų į korio akutę. Kai korio akutė standžiai pripildoma žiedadulkių, bitės ją užlieja medumi ir užsandarina. Taip saugiai užkonservuota bičių duona brandinama 3 savaites, kol yra visiškai paruošta valgyti tiek bitėms, tiek mums.

Jei mes valgome ir picas, ir bulves, ir mėsą, ir vaisius, ir daržoves, ir, ir, ir… Tai bitės nelabai turi iš ko rinktis. Tik negalvokit, kad jos skundžiasi – priešingai. Per vasarą jos pasigamina super maisto ir visą žiemą juo minta. Dalį šių atsargų sudaro bičių duona, o kitą – medus. Jei tokia didelė yra bičių duonelės nauda bitėms, ji tikrai gali būti tituluojama super maistu. Pagalvokime, jei bitės su šiais dviem produktais išgyvena visus žiemos speigus, jie tikrai yra ypatingi. Be to, bičių duonelė yra vienintelis jų baltymų šaltinis. Ar nebūtų šaunu, jei ir mums nereikėtų visą žiemą eiti į parduotuvę pirkti maisto, o jėgų darbams atlikti suteiktų tik bičių duonelės vartojimas?

Kaip renkama bičių duonelė?

Bitininkai bičių duonelę kula, kaip kokius grūdus. Kadangi avilyje pakankamai šilta, vos iš avilio išimtas korys su bičių duona yra šiltas, duona gana minkšta. Tam, kad ją galėtume išimti ir atskirti nuo vaško nesudarkę vientisumo – korius atšaldome ir su specialia įranga duonelę tiesiog iškratome į talpyklas. Po to ji džiovinama žemoje temperatūroje (lyg avilyje) ir pagaliau supakuota pasiekia Jūsų namus.

Iš ko susideda bičių duona?

Bičių duona, kaip ir kiekviena organinė medžiaga, sudaryta iš angliavandenių, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų ir vitaminų. Daugiausia joje angliavandenių – gliukozės, fruktozės, sacharozės ir arabinozės.  Be angliavandenių, apytiksliai penktadalį sudėties sudaro įvairios aminorūgštys. Bičių duonelėje taip pat galima rasti apie 40 sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, nors ir ne didelėmis, bet svarbiomis proporcijomis.  Tarp jų galima rasti ir omega-3 bei omega-6 riebalų rūgščių, kurios itin svarbios žmogaus organizmui, nes jų negalime pasigaminti ir būtinai turime gauti su maistu. Ypatingas bičių duonelės savybes jai suteikia polifenoliai flavanoidai ir polifenolinės rūgštys.

Bičių duonelės nauda

Kuo naudinga bičių duonelė siekia išsiaiškinti vis daugiau mokslininkų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Trumpai pasidalysime jų atradimais. Bičių duonelė nauda išsiskiria iš žiedadulkių, nes ji yra lengviau virškinama ir pasisavinama. Be to, bičių duonelę valgyti gali ir mažas, ir didelis, nes šie gamtos “vitaminai” labai mėgstami mažųjų dėl gero skonio, o didžiųjų – dėk neįkainojamų savo savybių.

Bičių duona virstančios žiedadulkės

Bičių duonelė brandinama ir sandėliuojama korio akutėse.

Regeneraciją skatininatis poveikis

Dėl gausios savo sudėties, bičių duona gali padėti sergant avitaminoze ar kitomis vitaminių trūkumo sukeltomis ligomis (anemija ar esant geležies trūkumui), susižeidus, gausiai nukraujavus, sveikstant po įvairiausių traumų. Ji pasižymi stipriu regeneruojančiu poveikiu visoms organizmo ląstelėms.

Antibakterinis poveikis

Bičių duonelė veikia mikroorganizmus, net tuos, kurie turi atsparumą antibiotikams. Tai ją paverčia stipriu natūraliu antibiotiku be šalutinio poveikio. Joje esantys fermentai ir kiti organiniai junginiai stabdo mikroorganizmų dauginimąsi ir padeda mums kovoti su pačiomis įvairiausiomis infekcijomis. Taigi bičių duonelės nauda ir pagalba mūsų organizmo gynybinėms pajėgoms yra didžiulė ir labai svarbi. Ypač šaltuoju metų laiku.

Antioksidacinis poveikis

Mokslininkai teigia, kad dėl savo antioksidacinio poveikio, bičių duona gali turėti teigiamų savybių kovojant su laisvųjų radikalų padariniais bei atliekant profilaktiką. Ji taip pat teigiamai veikia organizmo mikroflorą ir padeda atsistatyti po gydymo antibiotikais. Jos įtraukimas į racioną gali padėti sužadinti imunitetą, jį aktyvinti, nes įvairios sudedamosios dalys teigiamai veikia kraujo komponentų gamybą ir sintezę.

Atlikti tyrimai rodo, kad bičių duonelė teigiamai veikia gliukozės ir lipidų koncentraciją kraujyje taip padėdama apsisaugoti nuo lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų. Kaip vartoti bičių duonelę, kad būtų pasiektas maksimaliai teigiamas antioksidacinis poveikis, iki galo nėra nustatyta.

Centrinę nervų sistemą sužadinantis poveikis

Bičių duonelę rekomenduojama vartoti protinį darbą dirbantiems ar didelį stresą patiriantiems asmenims, nes ji padeda atsistatyti ne tik fiziškai, tačiau turi ir stresą mažinančių savybių. Taip pat bičių duona skatina nervų sistemos regeneraciją, gerina dėmesio koncentraciją ir atmintį. Taigi, reguliarus bičių duonelės vartojimas skatina centrinės nervų sistemos regeneracines savybes bei pagerina visus protinio pajėgumo aspektus.

Priešvėžinis poveikis

Mokslininkai nustatė, kad bičių duonelė ypatinga tuo, jog ji neigiamai (toksiškai) veikia vėžines ląsteles, o mūsų kūno ląstelėms ji turi net teigiamą poveikį. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kodėl pastebimi šie reiškiniai, tačiau savo atradimus tęsiantys tyrėjai greit turėtų pateikti ir daugiau atsakymų.

Kaip vartoti bičių duonelę?

Kiek vartoti?

Kadangi ji maistas, o ne vaistas, bičių duonelės vartojimas ir dozavimas nėra oficialiai nustatytas. Apiterapeutai rekomenduoja suaugusiesiems kasdien suvartoti po arbatinį šaukštelį ar pusantro (~20 g). Bičių duonelė vaikams iki 3 metų turėtų būti duodama atsargiai dėl galimų alerginių reakcijų (žiedaulkėms, medui). Vėliau duodama tiek grūdelių, kiek vaikui yra metų.

Kada valgyti bičių duonelę

Bitininkas Ignas valgyti bičių duonelę rekomenduoja pirmojoje dienos pusėje.

Ar yra laikas, kada bičių duonelę valgyti efektyviausia?

Tikrai ne vakare. Kadangi ji turi energizuojančių savybių, geriausia ją vartoti ryte ar prieš pietus.

Kaip vartoti bičių duonelę, kad ji būtų maksimaliai gerai įsisavinama?

Bičių duona yra geriau pasisavinama, nei žiedadulkės. Kuo ji labiau susmulkinama – tuo pasisavinama geriau, todėl mes rekomenduojame bičių duonelės šaukštą ištirpdyti šiltame vandenyje ir įdėjus šaukštelį medaus išgerti. Jei bičių duonelę kada valgyti, o ne išgerti norėsi, tai sukramtyk ją kuo geriau ir lėtai, palaikydamas burnoje nuryk. Dalis angliavandenių būtent burnoje ištirps ir suteiks ne tik malonų skonį, tačiau ir energijos pliūpsnį. Taigi, gali ją išbandyti vietoj kavos.

Kaip ir bet kokio natūralaus produkto, bičių duonelės nauda nėra žaibiška. Tik nuoseklus vartojimas gali duoti teigiamų rezultatų, apie kuriuos rašėme anksčiau. Jei norima greičiau atsistatyti po ligų ar traumų, galima keletą savaičių pavartoti padvigubintą bičių duonelės kiekį (~40 g), nei rekomenduojama. Svarbu nepamiršti, kad bičių duonelės perdozuoti beveik neįmanoma, bet valgant saujomis geresnio rezultato nebus, nes mūsų organizmas nespės įsisavinti ir susandėliuoti visų naudingųjų medžiagų ir didelė jų dalis tiesiog bus pašalinta iš organizmo. Todėl norint geriausio poveikio, būtinas saikingas bet nuoseklus bičių duonelės vartojimas kartais padarant mėnesio ar kelių pertraukas.

Kokia yra optimali bičių duonelės kaina?

Bičių duonelės kaina nustatoma ne tik pagal rinkos tendencijas, tačiau ir pagal jos kilmę, ekologiškumą ir kitus aspektus. Kadangi jos savybėms didelę įtaką turi augalai, iš kurių ji surinkta bei tinkama džiovinio temperatūra, visa parduodama bičių duona nėra vienoda. Aukštoje temperatūroje džiovinta duonelė netenka dalies savo maistingųjų savybių. Kur ji surinkta ir kaip buvo laikoma bei džiovinama gali atsakyti tik bitininkas, iš kurio ją perkate.

Kol ji nebuvo populiari, prieš beveik dešimtmetį, džiovintos bičių duonelės kaina už kg buvo vos ~ 50 LT. Dabar, kasmet, dėl didesnio populiarumo, televizijos laidų ir masinio švietimo, bičių duonelės kaina auga. Prieš porą metų ji kainavo ~30 €/kg. Džiovintos bičių duonelės kaina 2021, iš dalies dėl kilusios pandemijos, jau siekia ~ 60 €/kg. Mūsų bičių duonelės kainą rasite mūsų el. parduotuvėje.

Bičių duonelės galiojimo laikas ir saugojimas

Tam, kad bičių duoną būtų galima laikyti beveik neribotą laiko tarpą, bitininkai ją džiovina. Džiovintos bičių duonelės galiojimo laikas yra keleri metai. Žinoma, jei ištversite jos nesuvalgę.  Kaip ir visi maisto produktai, ją rekomenduojama laikyti kambario temperatūroje.

Mums skaniausia – nedžiovinta bičių duonelė. Pastarąją vartojant reikia laikyti šaldytuve, o nevartojant – šaldiklyje. Taip ji išlieka šviežia ir minkšta.

Populiariausi mūsų bičių produktai:

 

Moksliniai šaltiniai, kuriais rėmėmės šiame straipsnyje:

 1. Mărgăoan R, Stranț M, Varadi A, et al. Bee Collected Pollen and Bee Bread: Bioactive Constituents and Health Benefits. Antioxidants (Basel). 2019;8(12):568. Published 2019 Nov 20. doi:10.3390/antiox8120568
 2. Urcan, Adriana & MARGHITAS, Liviu & Dezmirean, Daniel & Bobis, Otilia & BONTA, Victorita & Mureşan, Carmen & Mărgăoan, Rodica. (2017). Chemical Composition and Biological Activities of Beebread – Review. Bulletin of University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine Cluj-Napoca. Animal Science and Biotechnologies. 74. 6. 10.15835/buasvmcn-asb:12646.

20 thoughts on “Bičių duonelės nauda, savybės ir vartojimas

 1. Ilona parašė:

  Puiku.reikės nusipirkti.

 2. Broliumedus parašė:

  Tikimės, kad tiks ir patiks 😉

 3. Mantvydas parašė:

  Puikus straipsnis. Šaunu, kad remiatės moksliniais tyrimais.

 4. Dalia parašė:

  Ar galima vartoti biciu duonele ,sergant 2 laipsnio deabetu?

 5. Broliumedus parašė:

  Dalia, tikrai galima 🙂 endokrinologai, diabetikams dažnai rekomenduoja ir pataria vartoti bičių produktus žiedadulkes ar bičių duonelę.
  Pradėkite nuo bičių duoneles, vartokite pirmos dienos pusėje, nedideliais kiekiais ir stebėkite organizmą

 6. Audrius parašė:

  Ar galima vartoti turint kraujo kresuma? Aciu

 7. Broliumedus parašė:

  Tikrai galite vartoti 🙂 jokio pašalinio poveikio jaustis neturėtų

 8. Svetlana parašė:

  Ar galima biciu duonele valgyti turint alergija ziedadulkems? Aciu

 9. Broliumedus parašė:

  Svetlana, tikrai pamėginkite, tik pradėkite nuo labai mažų kiekių ir stebėkite kaip reaguoja Jūsų organizmas 🙂
  Bičių duonelė turi daug mažiau alergenų nei žiedadulkės.
  Ar medų valgyti galite? Jokios alergijos nejaučiate?

 10. Fausta parašė:

  Ar siunčiate į užsienį?

 11. Broliumedus parašė:

  Fausta, žinoma! Mūsų produkcija keliauja po visą pasaulį 🙂

 12. Broliumedus parašė:

  Tikrai galite vartoti drąsiai 🙂

 13. Roberta parašė:

  Ką geriau naudoti vaikams, kurie dažnai serga – bičių duoną ar propolį? Koks tarp jų skirtumas?

 14. Broliumedus parašė:

  Bičių propolio vaikams neduokite 🙂
  Duokite vaikams rytais bičių duonelės, kiek metukų tiek grūdelių. Ir vartokite taip duonelė 5 – 6 savaites.
  Vėliau darykite mėnesio pertrauką arba bičių duonelę pakeiskite į bičių žiedadulkės ir vėl darykite 5 – 6 savaičių vartojimo kursą

 15. Vilma parašė:

  Ar galima valgyti biciu duonele nestumo metu?

 16. Broliumedus parašė:

  Vilma, jeigu tai yra neštumo pradžia vartokite drąsiai bičių duonelę. Bet jeigu tai paskutiniai neštumo mėnesiai, geriau nevartokite 🙂

 17. Zita parašė:

  Ar galima naudoti bičių duonelę,jeigu organizmas kaupia geležį?

 18. Broliumedus parašė:

  Zita, dėl šio klausimo pasitarkite su savo šeimos daktaru 🙂

 19. Rūta parašė:

  Labą rytą,
  Norėčiau pasiteirauti – 1) ar vartojant bičių pienelį ,galima vartoti ir bičių duonelę ar žiedadulkes? 2) kraujo atstatymui koks medus geresnis- grikių ar viržių ?
  Dėkoju už atsakymą. Su pagarba- Rūta.

 20. Broliumedus parašė:

  Sveiki,
  Vartojant bičių pienelį, tikrai galite vartoti arba žiedadulkes arba bičių duonelę. Mes Jums rekomenduojame rinktis grikių medų 🙂

Parašykite komentarą