Apie bites

Srautiniai bičių aviliai: aukštosios technologijos ir bitynuose

Broliu-medus-srautinis-avilys

Apie bitininkystę, bites ir jų avilius daugelis galvoja kaip apie labai paprastą ir primityvų darbą, kuriame naudojamos tos pačios technologijos ir niekas nesikeičia jau šimtus metų. Nors pati paprasčiausia bitininkystė nekinta jau gana ilgai, mes nuolat siekiame geresnių rezultatų, todėl nuolat diegiame ir atitinkamas technologijas.

Bedugniai aviliai buvo naujovių pradžia

Nuo pat „Brolių medaus“ atsiradimo pradžios, broliai Ignas ir Vilius Jackevičiai Kupiškyje visus avilius gaminosi patys. Beveik niekas nepasikeitė ir dabar, tik štai vietoje paprasčiausių avilių, pagamintų tiesiog iš „po ranka“ pasitaikiusių medžiagų, dabar yra naudojami ypatingi bedugniai aviliai – dabar auginame daugiau kaip 90 bičių šeimų ir stengiamės joms užtikrinti geriausias sąlygas.

Mes laikome savo bites ekologiškoje ir visiškai natūralioje aplinkoje, tad bites nuolat supa miškai ir pievos. Primename, kad mūsų bitynas dalyvauja išskirtinės kokybės programoje – mūsų avilynai yra nuolat tikrinami, o suteiktas sertifikatas tik dar kartą įrodo, kad mūsų medaus produktai yra kokybiški.

Bedugniuose aviliuose, kaip ir sufleruoja pavadinimas, nėra dugno, juose įdėtas tik metalinis tinklas, kuris apsaugo bites nuo vabzdžių ir laukinių gyvūnų. Dėl kiauro dugno avilyje oras cirkuliuoja nuolat ir visais metų laikais. Tai užtikrina dar geresnę bičių sveikatą ir savijautą bei, savaime aišku, aukštesnės kokybės medų.

Srautiniai aviliai – naujausia bitynų inovacija

Šiemet „Brolių medaus“ bityne atsirado dar neregėti naujos kartos srautiniai aviliai, apie kuriuos net ir patys sužinojome tik pernai rudenį, vos tokio tipo aviliai buvo pristatyti. Taigi, nieko nelaukę nutarėme susisiekti su avilio inžinieriais Australijoje, o po pusmečio pirmasis toks bičių avilys jau atkeliavo ir pas mus. Be abejo, šį avilį teko šiek tiek modifikuoti ir pritaikyti jo konstrukciją mūsų klimatui: šiek tiek apšiltinome avilio sienas, jas sustorinome, įmontavome kiaurą dugną, kad avilys vėdintųsi visais metų laikais, taip pat įstatėme daug stiklinių langelių, kurie leistų saulės spinduliams skverbtis į avilio vidų, taip pat tai suteikia mums galimybę matyti visą bičių gyvenimą.

Bitėms priprasti prie naujųjų korių, pagamintų iš plastiko, o ne bitėms įprasto vaško, prireikė maždaug dviejų savaičių, todėl tai buvo rimtas iššūkis ir bitėms, ir mums. Visgi laukti ir dirbti buvo tikrai verta, nes jau pavasario pabaigoje pamatėme pirmuosius rezultatus. Dėl naudojamų išmaniųjų korių bitėms tereikia atnešti į juos medų. Na, o mums belieka įstatyti specialų raktą ir tuomet medus per čiaupą pradeda tekėti tiesiai į indą ar šaukštą, todėl nebelieka būtinybės medaus kopinėti, sukti ir t.t.

Šį inovatyvų avilį apžiūrėti atvažiavo net ir Japonijos ambasadorius – Japonijoje natūralus lietuviškas medus visuomenę domina vis labiau dėl savo unikalaus skonio ir gydomųjų savybių. Nors tokio tipo aviliai dar nėra skirti pramoniniam bitininkavimui, mes jį vis tiek naudojame – tai yra tarsi mūsų reprezentacinis produktas, taip pat mes jį naudojame pažindindami visuomenę su bičių gyvenimu – juk pro avilio langelius galima matyti visas bites!