Bičių produktai, Bičių produktai ir sveikata

Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti

bičių pikio vartojimas

Pirmiausia, norim užtvirtinti, kad propolis ir bičių pikis yra vienas ir tas pats. Propolis labiau tarptautinis pavadinimas, o bičių pikis – lietuviškas. Pastaruoju metu pastebime didelį susidomėjimą šiuo bičių produktu, todėl parengėme išsamų straipsnį remdamiesi mokslininkų atradimais. Pakalbėsim, kas yra propolis, kokia jo nauda bei kaip vartoti bičių pikį.

Tikimės, bus naudinga! Gero skaitymo…

Trumpi faktai

Medžiagos, esančios propolyje ~ 50 % sudaro flavanoidai, fenolinės rūgštys ir jų esteriai.

~ 30 % vaškai ir riebalų rūgštys

~ 10 % eteriniai aliejai

~ 5 % žiedadulkių

Vitaminai ir mineralinės medžiagos įvairiomis proporcijomis C, B1, B2, B3, B5, B6, E, Sr, Ba, Cd, Sn, Pb, Ti, Ag, Co, Mo, Al, Si, V, Ni, Mn, Cr,Na, Mg, Cu, Ca, Zn, Fe, K
Propolio nauda Priešuždegiminis, antibakterinis, antiseptinis, priešvėžinis, antihipertenzinis ir kt. poveikis.
Kaip vartoti bičių pikį Propolis vartojamas ištirpintas ar ekstrachuotas vandenyje, aliejuje bei alkoholyje.
Propolio galiojimo laikas Neribotas

Kas yra propolis (bičių pikis)?

Propolis – tai bičių gaminama medžiaga, kaip ir kiti bičių produktai. Bičių pikis sudarytas iš vaško, bičių seilių ir kito sekreto bei įvairiausių augalų dervų. Kaip ir kitų bičių produktų, bičių pikio sudėties mokslininkai taip pat nėra iki galo ištyrę, nes niekas nesekė bitės… Visgi buvo pastebėta, kad bitės augalų sakus ir dervas nuo jaunų pumpurų renka ir kaupia ant galinių kojų, kaip žiedadulkes, o grįžusios į avilį viską nusiima, sujungia su vašku ir perdirba. Taigi įvairių mokslinių šaltinių duomenimis, toks gaminys turi apie 180 įvairiausių sudėtinių dalių. Oho!

bičių pikis - propolis

Bičių pikis – propolis – tai bičių klijai ir sandarinamoji medžiaga, kuri padeda joms apsisaugoti nuo plėšrūnų bei įvairių ligų sukėlėjų.

Kaip ir medaus lašas – vienas propolio gabalėlis irgi skiriasi nuo kito savo sudėtimi. Kadangi pagrindinį propolio antibakterinį poveikį sudaro augalų dervos, jo specifinis efektyvumas priklauso nuo vyraujančių augalų dervos. Todėl pušyne pikis bus vienoks, o pievoje – kitoks.

Kad atsakytume į klausimą “kas yra propolis?”, turime pasigilinti į jo paskirtį avilyje. Jį bitės gamina tikrai ne iš neturėjimo ką veikti. Avilyje propolis atlieka sterilių klijų vaidmenį. Juo bitės užsandarina visus plyšius ir tarpus, kad apsisaugotų nuo matomų bei nematomų priešų: bakterijų, virusų, grybelių, kenkėjų ir plėšrūnų. Taigi bitės propolį naudoja kaip antiseptinę, antiparazitinę, antimikrobinę priemonę.

Nuo 25°C iki 45°C temperatūros propolis yra lipnus, o tirpti pradeda pasiekęs 60°C, 70°C ar net didesnę temperatūrą.

Propolio nauda žmogaus organizmui

Bendrai bičių pikio naudą būtų galima apibūdinti kaip priešuždegiminę, antimikrobinę ir mažinančią oksidacinį stresą. Propolis nauda lenkia daugelį kitų augalinių preparatų, nes jo sudėtis yra gerokai įspūdingesnė ir turtingesnė. Taigi, kam gi naudingas bičių pikis?

Antibakterinis ir antivirusinis poveikis

Tyrimai rodo, kad propolis sugeba sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir taip sugeba stabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas tiriant įvairius virusus, tarp jų ir skirtingus Herpes . Jo poveikiui tyrimų metu taip pat negalėjo atsilaikyti ir itin paplitusios bakterijos: stafilokokai, streptokokai, E. colli ir kt. Jo veikimo principas gana paprastas: suardoma bakterijos sienelė, dalis citoplazmos ir sustabdoma baltymų sintezė,  o tai reiškia, kad bakterija nebegali daugintis.

Fungicidinis poveikis

Fungicidinės savybės pastebėtos tiriant populiarius mieliagrybius bei kandidozę ir kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai ir kitos veikliosios medžiagos stabdo grybelio dauginimąsi sporomis ir jo plitimą, taip pat padeda sugyti žaizdoms.

Priešvėžinis poveikis

Kaip ir kiti bičių produktai, bičių pikis turi auglių susidarymą stabdančių savybių. Jis stabdo nenormalų augimo ciklą turinčių ląstelių dauginimąsi ir plitimą į kitus audinius, o taip pat skatina jų apoptozę (savalaiką mirtį) taip galimai sumažindamas auglio dydį.

Priešuždegiminis poveikis

Dėl jame esančių flavanoidų, bičių pikis veikia ir priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, patekusios į uždegimo židinį jį slopina bei skatina gijimo procesus.

Kepenų apsauga

Kadangi bičių pikis pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, pastebėta, kad jis padeda apsaugoti kepenų ląsteles nuo gyvsidabrio toksiškumo, mažina oksidacinį stresą. Bandymuose su pelėmis jis taip pat padėjo apsaugoti kepenis nuo alkoholio daromos žalos.

Antioksidacinis poveikis

Jis, kaip ir visi antioksidantai, stabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Kadangi laisvieji radikalai glaudžiai susiję su senėjimu ir ląstelių pažaida, propolis gali padėti atitolinti įvairias su laisvaisiais radikalais siejamas ligas: Parkinsono ligą, Alzhaimerio sindromą, artritą, vėžinius susirgimus, cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Jis taip pat palaiko raudonųjų kraujo kūnelių kiekį, nes mažina lipidų peroksidacijos procesus juose.

Žaizdų gijimo skatinimas

Propolis skatina kolageno ir kitų žaidų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, o taip pat mažina gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Jis gerina kraujo cirkuliaciją bei įvairius fermentinius procesus, kurie padeda audiniams greičiau atsinaujinti. Be viso šito, jis taip pat padeda gyti žaizdoms apsaugodamas jas nuo įvairiausių mikroorganizmų dauginimosi. Taigi bičių pikio vartojimas gali padėti gydyti tiek vidines, tiek išorines žaizdas.

Kaip vartoti bičių pikį?

Bičių pikio vartojimas priklauso nuo to, kokia forma mes jį naudojame. Populiariausia naudoti bičių pikį skystame pavidale – ištirpintą aliejuje, vandenyje ar spirite.

Grynas bičių pikis

Neapdorotas bičių pikis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas. Taip pat pikio gabaliuką galima dėti ant skaudančio danties.

Propolio tirpalas

Vandeninis arba etanolinis propolio tirpalas dažniausiai naudojamas į vidų lašiukų ar įpurškimo būdu. Propolio tirpalą galima įsigyti vaistinėje arba pasigaminti patiems. Mūsų straipsnyje “Kaip paruošti bičių pikio ekstraktą” pateikiame 3 paprastus bičių pikio vartojimo receptus.

Propolio aliejus

Propolio aliejus tinka išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį bei gerklę. Aliejaus taip pat galima pasigaminti patiems, sumaišius ir pakaitinus gryną aliejų su propoliu santykiu 10:1 arba 20:1. Svarbu mišinį kaitinti vandens vonelėje ir palaikyti vidutinę temperatūrą, nes pakaitinus per daug – sunaikinsime dalį veikliųjų medžiagų.

 

Bičių pikis, kaip ir visi bičių produktai, yra tikros bičių dovanos mums. Vartokime saikingai, atsakingai ir pagarbiai. Jos tikrai daug dirbo, kad tai patektų į mūsų rankas.

Būkite sveiki ir laimingi!

 

Mūsų natūralus bičių propolis ir kiti produktai

Straipsnis paruoštas remiantis šiais šaltiniais:

  1. Anjum SI, Ullah A, Khan KA, Attaullah M, Khan H, Ali H, Bashir MA, Tahir M, Ansari MJ, Ghramh HA, Adgaba N, Dash CK. Composition and functional properties of propolis (bee glue): A review. Saudi J Biol Sci. 2019 Nov;26(7):1695-1703. doi: 10.1016/j.sjbs.2018.08.013. Epub 2018 Aug 17. PMID: 31762646; PMCID: PMC6864204.
  2. Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity2017, 1259510. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
  3. Wagh V. D. (2013). Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences2013, 308249. https://doi.org/10.1155/2013/308249

24 thoughts on “Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti

  1. Anonimas parašė:

    Labai teisingas ir geras straipsnis.

  2. Broliumedus parašė:

    Dėkojame 🙂 Kadangi patys daug domimės, norime ir kitiems tų žinių perteikti. Juolab, kad lietuvių kalba dar nėra daug informacijos apie bičių produktus ir bites.

  3. Aurika parašė:

    Aciu uz idomu straipsni.
    Noreciau suzinoti kodel negalima nuryti pikio ji pakramcius ?
    “pikis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas”
    Pagarbiai,

  4. Broliumedus parašė:

    Sveiki, Aurika, smagu, kad buvo naudinga. Patikslinsime, ką norėjome pasakyti. Pikį nuryti galima, tačiau akcentas turėtų būti kramtyme, nes tuo metu seilėse tirpsta veikliosios medžiagos. Neapdorotas pikis nėra gerai suvirškinamas, todėl daugiau naudos bus jį iškramtant. Nuryti, jei norite, galima, tačiau nebūtina.

  5. Aurika parašė:

    Aciu uz patikslinima.
    Kramtant neapdorota piki jis visas susikramto (istirpsta) burnoje…. aisku ji reikia ilgai kramtyti.

  6. Tomas parašė:

    Sveiki girdėjau bičių pikis padeda dėl opų skrandžio? Ir kaip ji nauditi?

  7. Broliumedus parašė:

    Laba diena,
    Taip tikrai padeda. Naudokite spiritinį bičių pikio tirpalą rytais ant tuščio skrandžio. Į stiklinę vandens įlašinkite 10-20 lašiukų spiritinio bičių tirpalo ir išgerkite ant tuščio skrandžio. Praėjus pusvalandžiui galime pusryčiauti 🙂

  8. Laima parašė:

    Sveiki,o kaip pasidaryti ta spirutini pikio tirpala,kur gauti spirito.sako reik 70 laipsniu tokio,ar as klystu.galetumet jus gaminti ir mielai as nupirksciau,man reikia skrandzio ligom.aciu

  9. Broliumedus parašė:

    Labas rytas, Laima!
    Visiškai teisingai, bičių pikį reikia užpilti su medicininiu spiritu 70 laipsnių stiprumo, tokiame spirite geriausiai pasisavinamas bičių pikis 🙂
    Kaip pasidaryti spiritinį pikio tirpalo kviečiu paskaityti čia: Kaip pasigaminti bičių pikio užpiltinę
    Susiekite su mumis, padėsime – +370 639 45 702

  10. Marta parašė:

    Sveiki, ar tiesa, kad namie patiems gaminti piki nerekomenduoja gamintojas? Neva butina pasalinti kazkokias priemaisas, ka jie ir daro.. Tai p kalbejo vaistininke.. O as visada darau pati.. Ka manote , ar yra tos priemaisos baisios?😄

  11. Broliumedus parašė:

    Labas rytas, Marta,
    Tame tiesos tikrai nėra. Natūralu, kiekvienas gamintojas nori, kad vartotojas visada pirktų tik iš jo produkcija 😀 ir jokių būdų nieko pats nesigamintų.
    Jau kur kur, bet bičių pikyje jokių priemaišų net negali būti. Sėkmės gaminant namuose 🙂

  12. Marta parašė:

    Dekui, as taip ir maniau, tik norejau jusu patvirtinimo👍

  13. Diana parašė:

    Sveiki, norėjau paklausti kiek laiko galima naudoti pikio ekstraktą?
    Ir ar tinka 80% spiritas?

  14. Broliumedus parašė:

    Dalia, pikio ekstraktas galiojimo laiko tikrai neturi 🙂 tinkamai naudojamas jis nesugęs..
    O bičių pikio gerosios savybės geriausiai įsisavinamos 70 % mediciniame spirite

  15. Diana parašė:

    Turėjau omeny, ar yra pikio ekstraktą galima vartoti nuolat, ar tarkim galima vartoti tam tikrą laiką ir daryti pertraukas. Ar tai gali būti kasdieninis vartojimas. Ačiū 😊

  16. Broliumedus parašė:

    Ačiū už patikslinimą! Vartoti, kad tik vartoti tikrai taip nereikia daryti 🙂 ypač vasara.
    Visus bičių produktus tiek bičių pikį, bičių duonelę ar žiedadulkes geriausiai vartoti periodais. Pavartojate mėnesį bičių pikį, sekantį mėnesį vartokite bičių duonelę.
    Mūsų šeima asmeniškai bičių pikio ekstraktą naudota tada kai jaučiamės negerai, puola virusai.. Arba bičių pikio ekstrakto įsipurškiame į gerklė arba tiesiog jo truputi išgeriame..

  17. Diana parašė:

    Dėkoju, dabar žinosiu, aš vartoju dėl skrandžio. Galiu pasakyti tikrai pagelbėjo!

  18. Broliumedus parašė:

    Kaip smagu tai skaityti!!

  19. Kristina parašė:

    Prisiskaičiau, kad labai padeda esant bėdoms su skrandžiu. Nusipirkau Bičių pikio užpiltinės su spiritu, kaip tiksliai jį naudoti, kad butų efektyvu, nes turiu daug rūgšties ir turėjau skrandžio bakterija, dabar vėl skauda skrandi nortųsi liaudiškai gydytis ir nepulti prie cheminių vaistų. Ačiū

  20. Broliumedus parašė:

    Labas rytas,
    Labai protingai galvojate, pradedama gydytis liaudiškai metodais 🙂 Cheminių vaistų visada reikia vengti..
    Naudokite spiritinį bičių pikio tirpalą rytais ant tuščio skrandžio. Į stiklinę vandens įlašinkite 10-20 lašiukų spiritinio bičių tirpalo ir išgerkite. Praėjus pusvalandžiui pusryčiauti

  21. Indre parašė:

    Sveiki,
    O kaip vartoti vaikams ir suaugusiems bičių pikio ekstraktą, kuris paruoštas vandenyje?ačiū

  22. Broliumedus parašė:

    Rekomenduojame, kiekvieną rytą po arbatinį šaukštą bičių pikio tirpalo vandenyje išgerti ant tuščio skrandžio 🙂

  23. Rimantas parašė:

    Sveiki, esu pilnas ligų, tai nutariau, kad rekia pabandyti bičių pikio. Aš užpyliau su grynu spiritu, gal nesugraužė jis tų gerūjų savybių.? 120ml.pikio ir 1 L sp. Laikiau mėn tamsoi pamaišydamas. Tai reiks pasiskaičiuot prop. Ir pirmyn. Informacijos iš Jūsų gavau geros.Ačiu.

  24. Broliumedus parašė:

    Sveiki, Rimantai,
    Sekantį kartą medicinini spiritą atskieskite virintu vandeniu iki 70 % stiprumo 🙂 ir tada gaminkite propolio tirpalą. Taip bus daug efektyvesnis tirpalas Jūsų organizmui 🙂

Parašykite komentarą