Bičių motinėlės: paskirtis, unikalios savybės ir „intymūs“ faktai
Aš labai bijau bičių, – šią frazę girdime taip dažnai, kad pamažu ir patys imame jų bijoti… Juokaujame, žinoma! Atvirkščiai, kuo dažniau girdime apie žmonių baimes šiems unikaliems pasaulio sutvėrimams, tuo labiau norime jas „išgydyti“. Šį kartą nusprendėme pasidalinti žiniomis apie bičių motinėles. Ar viską apie jas žinote?
Pradėsime nuo fakto, kad bičių motinėlės turi stebuklingų galių! Kitaip to nepavadinsi, nes jos gyvena net 4–5 metus, kai, tuo tarpu, bitės darbininkės tik 30–40 dienų. Ilgaamžiškumo paslaptis slypi bičių pienelyje, kurio motinėlės lervutės stadijoje gauna gerokai daugiau nei bitės darbininkės. Taigi, bičių pienelis – raktas į ilgus gyvenimo metus!
Įprastai bičių šeimoje gyvena 20 000–80 000 bičių darbininkių ir tik viena motinėlė. Galite tai įsivaizduoti? Tikra daugiavaikė motina! Bičių motinėlė niekada neneša medaus, jos darbas – dėti kiaušinėlius. Bičių motinėlė per dieną gali padėti iki 2500 kiaušinėlių – daugiau nei sveria pati!
Kad jau palietėme bičių dauginimosi klausimą, pasidalinsime „asmeninėmis“ ir net „intymiomis“ bičių motinėlių gyvenimo detalėmis. Jos nesiporuoja aviliuose, o išskrenda „į pasimatymą“, kurio metu susiporuoja su 20–45 skirtingais tranais. Na, kad būti garantuotai! Bičių motinėlės turi specialų organą tranų spermatozoidams saugoti. Pakanka sykį susiporuoti, ir spermatozoidų užtenka visam jų gyvenimui.
Ar žinojote, kad bičių motinėlės padeda ir apvaisintų, ir neapvaisintų kiaušinėlių. Iš apvaisintų išsirita bitės darbininkės, o iš neapvaisintų – tranai. Bičių motinėlės pačios nusprendžia kiek patinėlių kiaušinių padėti. Tiesa, tranai paveldi tik motinėlės genus, o bitės darbininkės – ir motinėlės, ir tranų genus.
Tranai, kaip ir bičių motinėlės, neneša medaus. Jie skraido ir ieško dar neapvaisintų patelių – jaunų bičių motinėlių. Tiesa, nerūpestingu gyvenimu tranai gali mėgautis tik vasarą. Kad nereikėtų penėti nereikalingų burnų, rudenį bitės darbininkės juos paprasčiausiai „palydi“ iš avilio lauk. Niekam dykaduoniai ir tinginiai nereikalingi!
Sunkiausia našta tenka bitėms darbininkėms. Jos – avilio „super power“! Bitės darbininkės Ištisas dienas žvalgo ir saugo teritorijas, neša medų, „siuva“ vaško korius, o mirus bičių motinėlei bitės ilgai nesielvartauja – ima ir užsiaugina sau naują mamą. Avilyje, kaip ir žmonių gyvenime, gerų ir tuščių vietų nebūna!
Lietuvoje yra 3 bičių rūšys: Bakfasto, Karniko ir itališkos bitės. Bakfasto veislės bitės yra pačios darbščiausios ir ramiausios. Originalios Bakfasto bičių motinėlės su šeimomis – idealus pasirinkimas jauniesiems ar pradedantiesiems bitininkams. Apie Bakfasto veislės bičių motinėles galite pasiskaityti ČIA.