Blog’as
Bičių mokykla
Bitės renka medų ir žiedadulkes iš įvairiausių pievų ir laukų. Jos niekada nepaklysta, jos žino, ant kokių augalų nutūpti, jos tobulai įvaldžiusios šį amatą. Tačiau iš kur bitės visą tai moka? Pasirodo, jos mokosi „bičių mokykloje“. Įdomu, ko ir kada mokosi bitė „pirmūnė“?
Po 21 dienos nuo kiaušinėlio padėjimo išsirita jaunutė bitutė darbininkė. Kaip baltas popieriaus lapas (jaunos bitės tikrai būna „žilos“!) – visa žiopliukė. Tokios mažylės atsakingos bitės tikrai nepaleis vienos laisvai skraidyti.
1-2 dienomis
Bitutė susipažįsta su aviliu, atlieka savo celės ir kitų tuščių akučių valymo darbus, kad į jas būtų galima supilti medų ar padėti naujus kiaušinėlius.
3-13 dienomis
Apsitvarkius jau galima kibti į rimtesnius darbus. Mažylės bitutės pradeda rūpintis kitomis kartomis: maitina naujas lervutes, maitina ir šukuoja karalienę (Karališkoji Didenybė daug ko negali padaryti pati) ir padeda pavalgyti jauniems tranams (kokie jie lepūs!). Po vizito pas karalienę bitės darbininkės taip pat išnešioja labai svarbų jos išskiriamą feromoną po avilį, kad visi žinotų, jog karalienė gyva, sveika ir nereikia augintis naujos valdovės. Jaunos bitutės taip pat pašalina mirusias bites, nunešdamos jas kuo toliau nuo avilio. Taip jos namus apsaugo nuo pavojingų ligų.
8 – 18 dienomis
Bitėms paauglėms patikimi atsakingesni darbai. Jos perima nektarą iš jį nešančių bičių ir pilsto jį į avilio akutes, sandėliuoja žiedadulkes. Jos taip pat dirba oro kondicionieriumi – savo sparneliais vėdina avilį ir palaiko jame reikiamą temperatūrą bei oro cirkuliaciją. Su sparnelių plazdenimu susijusi dar viena svarbi funkcija – nektaro sutirštinimas – oro gūsiai šalina iš nektaro vandenį ir skatina jį virsti medumi.
12 – 35 dienomis
Dvyliktą gyvenimo dieną bitė būna pakankamai subrendusi, kad galėtų pradėti gaminti vašką. Jaunuolės bitutės, be kitų savo amžių atitinkančių darbų, dirba ir statybininkėmis. Jos gamina tobulos šešiakampės formos akutes ir didina avilį, taip pat atstato pažeistas akutes, „uždengia“ akutes su lervutėmis ar su medumi.
18 – 21 dienomis
Šis laikas – labai svarbus. Jo metu bites atlieka paskutines pareigas prieš keliaudamos į laukus – saugo avilį nuo įsibrovėlių. Tai savotiška privalomoji bičių karo tarnyba. Jos susispiečia ties įėjimu į avilį ir akylai stebi visus, norinčius patekti į vidų. Kadangi avilyje gyvena nesuskaičiuojama galybė bičių, jų veidus įsiminti būtų neįmanoma, tad bitės viena kitą skiria pagal kvapą, būdingą jų aviliui. Aptikusios įsibrovėlį bitės jį puola savo geluonimi. Ne viena jų ir žūva atlikdama šią pareigą.
22 – 42 dienomis
Paskutinis bitės gyvenimo darbas, kurį ji atliks iki mirties – nektaro nešimas. Per pirmuosius skrydžius bitutė apsižvalgo – suka vis didesnius ratus aplink avilį ir įsidėmi jai svarbius orientyrus, kad nepaklystų. Taip ji savo vaizduotėje susiprogramuoja tikrą „Google maps“ ir visada atranda kelią namo. Kuo ilgiau skraido – tuo toliau nektaro rinkėja gali nuskristi. Galiausiai ji išmoksta šokti ir savo pilvo šokiu praneša kitoms bitėms apie nektaro pilnus laukus.
Nors vasarą bitės darbininkės gyvena tik apytiksliai šešias savaites, per šį laikotarpį jos įvaldo daugybę darbų. O Jūs, ar norėtumėte pabuvoti tokioje blic „mokykloje“?