Vertingiausias medus. Kaip išsirinkti?
Ne visas medus – vienodas. Medus skiriasi savo spalva, skoniu, kvapu, sudėtimi ir, žinoma, vertingosiomis savybėmis. Visą tai lemia augalai, iš kurių bitės surenka nektarą. Pasaulyje žinoma apie 300 medaus rūšių, vertinamų dėl skirtingų savo savybių. O kokį medų galima skanauti Lietuvoje ir kuo jis naudingas? Apie tai ir papasakosime.
Medaus vertė ir jo sveikatinančios savybės daugiausia priklauso nuo augalų, iš kurių surinktas nektaras, savybių. Taigi, liepų medus labiausiai tinka sergant peršalimo ligomis, grikių medus ramina centrinę nervų sistemą ir t.t.. Dažniausiai medaus vertė nusakoma jame esančiu antioksidantų ir mineralų kiekiu, kurį nesunkiai galima nusakyti pažvelgus į medų – kuo jis tamsesnis, tuo turtingesnis.
Lietuvoje vienu vertingiausių laikomi grikių ir liepų medūs. Grikių medus yra sodrios rudos spalvos, stiproko poskonio medus turintis daug antioksidantų ir geležies. Kadangi iš medaus žmogaus organizmas geba pasisavinti beveik visas vertingąsias medžiagas, šis medus itin rekomenduojamas sergant mažakraujyste, stiprinant nervų sistemą. Liepų medus – priešingai – yra gana švelnaus skonio, šviesus, dažnai kreminės konsistencijos. Tai – bene populiariausias medus Lietuvoje, kurio savybės taip pat žinomos geriausiai: jis ramina, padeda sergant peršalimo, kvėpavimo organų sistemos ligomis, taip pat skatina prakaitavimą, todėl jo padauginti nereikėtų.
Prie vertingiausių priskiriamas ir pavasarinis medus. Bitės jį gamina iš sodų ir pievų žiedų nektaro. Jis tampa ypač vertingu, jei pavasariniame meduje vyrauja kiaulpienių nektaras. Tuomet šis medus tampa galingu ginklu kovojant su peršalimo ligomis, nes turi daug antibakterinių savybių. Pavasarinis medus laikomas vienu mažiausiai alergizuojančių, todėl rekomenduojama būtent jį duoti vaikams. Stiprų priešuždegiminį poveikį turi ir lipčiaus medus. Lipčius – tai augalų sultys, kurios atsiranda „besidarbuojant“ amarams. Jas bitės surenka ir panaudoja taip, kaip ir nektarą. Lipčiaus medus taip pat būna tamsokos spalvos, mat jame gausu ne tik antioksidantų, bet ir įvairių mineralų. Dėl šios priežasties jis priskiriamas stipraus poveikio medui, todėl nereikėtų jo vartoti be saiko, ypač vaikams.
Vieningos nuomonės, kuris medus – vertingiausias nėra. Visgi, Grikių, Liepų, Pavasarinis ir Lipčiaus medūs išskiriami kaip daugiausia įvairių medžiagų turintieji. Skirtingu laiku rinktas skirtingų augalų medus skiriasi savo savybėmis, todėl geriausia medų rinktis pagal poreikį ir tas jo savybes, kurių Jums labiausiai reikia.
Skanaukite ir būkite sveiki!