Apie bites

Jaukaus būsto vadovas pagal bites

jaukaus būsto vadovas pagal bites

Namai – tai vieta, kurioje dažnas praleidžiame daugiau nei pusę savo gyvenimo. Aplink namus sukasi visi svarbiausi gyvenimo etapai: maži basakojai lakstome po kambarius ir tyrinėjame visas jų kertes, paūgėję namolio grįžtame pailsėti ir atsikvėpti, vėliau patys po namus vaikomės savo miniatiūrines kopijas ir, galiausiai, namuose anūkams mezgame šiltas kojines ar ruošiame stalą, prie kurio susės visa didelė šeima… Namai kur kas daugiau, nei tik vieta. Tai – viso ko pradžia. Bičių gyvenime visas šis nuostabus ratas apsisuka  per mėnesį ar du, todėl jos, kaip niekas kitas, namus moka paversti tikra jaukumo oaze. Žinoma, su šiokia tokia mūsų pagalba, apie kurią šiandien ir pakalbėsime.

 

Natūralumas = jaukumas

Nors gyvename gerokai ilgiau, nei bitės, mums, įsirenginėjant namus, reikėtų iš jų gerokai pasimokyti. Pirmiausia, bitėms „neįkišite“ sintetinių gaminių. Jų namai pagaminti tik iš natūralios medienos, o kambarius jos įsirengia pačios naudodamos klasikinio stiliaus bičių vaško architektūrą. Tad, prieš statydami bitėms daugiabutį, liaudyje vadinamą daugiaaukščiu aviliu, pirmiausia pasiruoškite geros minkštos medienos. Tam geriausiai tinka spygliuočiai (eglės, pušys). Išpjautos lentos turi būti gerai išdžiūvusios, t.y. išdžiovintos specialioje džiovyklėje arba namie išlaikytos bent metus. Priešingu atveju daugiabutis bus nesandarus, sienos trūkinės ar išsikraipys ir už tai bitės Jums tikrai nepadėkos. Prieš pradedant statyti namus, susiklijuojame apie 1 colio (~2,5 cm) storio lentas ir gerai jas nuobliuojame bei nušlifuojame. Bitės – iš prigimties labai švelnūs pūkuoti padareliai, todėl ir namus jos mėgsta švelnius.

Geri pamatai – pusė darbogeri pamatai puse darbo

Turbūt nepasakysime nieko neįprasto teigdami, kad namus būtina pradėti nuo gerų pamatų. Jei mes pamatus pilame giliai į žemę, darome juos kuo tvirtesnius, tai bitėms viskas atvirkščiai. Bičių daugiaaukščio pamatai – avilio dugnas – kiauras. Tai būtina, nes name nebus kondicionieriaus bei visą parą dirbančios valytojos. Tad pirmiausia pasigaminame tvirtą rėmelį, gerai jį išfrezuojame, kad tvirtai susinertų kampai ir ant jo pritvirtiname kvėpavimo groteles. Grotelių akutės turėtų būti apie 3 mm pločio, kad bitėms būtų saugu, vėsu bei būtų paprasta pašalinti visas nereikalingas medžiagas. Avilio dugno rėmas turėtų būti ~ 45 x 50 cm.

Pasirūpinus pamatais galime pradėti statyti sienas. Daugiaaukštis avilys ypatingas tuo, jog aukštų skaičių nustatome atsižvelgdami į bičių šeimos stiprumą. Ir nors visi aukštai gaminami vienodai, svarbiausias yra pirmasis, dvigubai didesnis už visus kitus aukštus, kuris niekada nekeičiamas, kuriame bitės augina vaikus, rūpinasi motinėle, kaupia duonelės atsargas, praleidžia ir savo žiemą – tai lizdinis aukštas. Jį gaminame iš tų pačių švelnių lentų, plotį pritaikome pagal dugno kraštines, o į aukštį paliekame apie 31 cm.

            Prieš avilio sienas sutvirtindami varžtais, kiekvieną sudūrimą būtinai patepame specialiais medienos klijais. Tada viską tvirtai susukame, o nuo išorinio aplinkos poveikio apsaugome išorę padengdami ekologiškais vandens pagrindo dažais.  Avilio vidaus dažyti nepatariame, nes bitės jį mielai pasidengia savo išskiriamomis natūraliomis medieną balzamuojančiomis medžiagomis, o visus tarpukus užsandarina stipriu antimikrobiniu užtaisu – bičių pikiu. Svarstote, kaip dažyti avilio išorę?  Bitės nesivaiko madų ir mėgsta klasiką, todėl nemarginkite avilio populiariausiomis šio sezono spalvomis, nepieškite skrituliukų ir pasilaikykite savo meninius gebėjimus tam kas tai įvertins. Kadangi bitė mato tik geltoną, žalią, mėlyną, baltą ir rudą spalvas, lengviau rasti namus ir nepalysti jai padėsite avilio aukštą nudažę viena iš šių spalvų. Be to, kad bitės nepataikytų į kaimynų duris, kaip kartais nutinka tūlam lietuviui po smagaus vakaro, viename plote laikomus avilius reikėtų dažyti skirtingai, skirtingomis spalvomis nudažyti prielakį, aukštus ir vengti gražaus tvarkingo bei vienodo vaizdo mūsų akims, tačiau tikro chaoso bičių pasaulėlyje.

Kai mažas keturkampis namukas jau pagamintas, svarbiausias darbas yra išfrezuoti avilio rankenas bei vidinius kraštus į kuriuos įsistatys sienos – rėmėliai koriui. Rankenas frezuojame pakankamai gilias, tokias, kad būtų patogu paimti, nes paties darbymečio metu visas avilio aukštas su medumi gali sverti virš 20 kilogramų. Rėmelių įtvirtinimų kiekviename aukšte turėtų būti tiek, kiek ir rėmelių – 10. Kuo tvirčiau sustatysime vidines namo sienas, tuo lengviau jis atlaikys žemės drebėjimus, kai nukėlsime ir uždėsime aukštus vėl ir vėl vasaros metu besirūpindami bitėmis ir kopinėdami medų.

Sienų apdaila – bičių darbassienų apdaila bičių darbas

Nors sienas bitės pasigamins pačios, tačiau tam, kad joms padėtume, turime tvarkingai sustatyti avilio rėmus su gerai pritvirtintais sienų pradmenimis – bičių vaško plokštelėmis – į jiems išfrezuotas vietas. Rėmus gaminame iš keturių pagaliukų, tarp kurių įtempiame vielą. Ji sutvirtins visą būsimą korį su bičių susandėliuotu medumi. Tai svarbu ne tik medaus sukimo metu, tačiau ir nuolat stebint ir kilnojant rėmelius iš vienos vietos į kitą, pervežant avilius. Juk nesmagu, kai tavo namuose ima griūti tavo paties statytos sienos. Rėmas gaminamas stačiakampio formos, tačiau vienos kraštinės pagaliukas išsikiša į šonus tiek, kad būtų patogu įstatyti į jau išfrezuotus avilio sienos laikiklius. Pagaminus rėmus jų stabilumą ir prisitvirtinimą visada patikriname tuščiame avilio korpuse.

Daugiabučio įrengimas

Kai jau pagamintos visos avilio dalys belieka jį tinkamai surinkti. Į pirmąjį aukštą įstatome dešimt rėmų, o ant jų – specialias motinines grotas, pro kurias gali pralįsti tik bitės darbininkės. Šios grotelės skirs pamatinį lizdinį aukštą nuo visų virš jo būsiančių medaus aukštų. Nesant šių grotelių motinėlė karaliautų po visą avilį bei dėtų kiaušinėlius į viso avilio akutes, o tranai laimingi gertų medutį iš kur papuola. Bitės auklytės turėtų stimgalviais bėgioti po visą avilį besirūpindamos palikuonimis, o taip pat nebūtų įmanoma išsukti medaus – nebent mėgstate jį ragauti kartu su mažais delikatesiniais kirmėliukais. Uždėjus šias groteles dedame medaus aukštus su 10-čia rėmelių. Dedame, pirmiausia, vieną. Jei pamatome, kad jis beveik pilnas medaus, uždedame dar vieną ir taip pamažu per vasarą pastatome tikrą dangoraižį, kartais net aukštesnį, nei mes patys.

Kad ir kiek aukštų bedėtume, paskutinis aukštas visada vainikuojamas tuo, be ko neapsieina nė vienas namas – stogu. Bitės mėgsta skardinį stogą izoliuotą putplasčiu bei specialia šilumą atspindinčia folija. Skarda apsaugos avilį nuo lietaus, tačiau greit įkais saulėtą dieną. Kad avilys neperkaistų – padės putplastis, kuris yra puiki termoizoliacinė medžiaga. Galiausiai, kad bitėms būtų jauku, folija nuo stogo atspindės didžiąją dalį iš avilio sklindančios šilumos ir ji lengvai neišgaruos. Svarbu nepamiršti, jog nors bitės ir maži padarėliai, joms visai nebūna šalta. Šalta tik mums. Todėl jų avilių papildomai apšiltinti nerekomenduojame.

Įkurtuvėsįkurtuvės bičių motinele

Štai į kokį avilį tikrai ne sarmata įkurdinti gražią bičių šeimą. Ypač, jei tas avilys dar ir su meile gamintas. Kad ir kur pasirinksite įkurdinti šeimą, svarbu avilį pastatyti kuo tiesiau. Broliai bitininkai avilius kurdina grupėmis po 5-6 . Grupelėmis jie tvirtesni, mažiau vėjo ir kitų negandų blaškomi. Aviliai statomi ant specialių metalinių kojų, kurios avilį pakelia nuo žemės paviršiaus ir leidžia bitėms mėgautis natūralia ventiliacija. Įkurdinus bites labai svarbu prie lakos įrengi prielakius. Tai – ir pakilimo ir nusileidimo takai mažosioms darbininkėms. Pačiame darbymetyje bitės nektarą gali pargabenti net iš už keliolikos kilometrų. Jo prisigėrusios jos būna ne tik gerokai pasunkėjusios, tačiau ir išvargintos ilgos kelionės. Prielakis – tai vieta bitei nutūpti, pailsėti ir pamažu pareiti avilin. Nesant prielakio ne visos bitės turi jėgų įskristi į avilį, dalis nukrenta šalia jo ir, deja, žūsta.

Namai namai, be namų mums oi negerai… Negerai ir mums, ir bitėms, ir žvėreliams ir paukšteliams. Juk kiekvienas, net ir mažiausias gyvas sutvėrimas, ieško tos vienintelės vietos, kurioje jis jausis saugus, laukiamas, stiprus. Jei ežiukas stiprus savo spygliais, o lokys – savo letenomis ir nasrais, tai bitės stiprios savo vienybe. Ir ta vienybė, kaip niekas kitas, mažą keturkampį namelį joms paverčia saugiausia, geriausia, šilčiausia ir mieliausia vieta pasaulyje į kurią jos visomis išgalėmis stengiasi grįžti… Juk ir mes po dienos darbų galiausiai nurimstame tik savo namuose, kur net jautriausia širdis ramnybę randa.

 

Avilio statybininko paruoštukė:

  • Avilio rėmo dydis 45 x 50 cm;
  • Pirmojo aukšto sinelių matmenys: 2 sienelės 45 x 31 cm ir dvi 50 x 31 cm;
  • Kitų aukštų sienelių matmenys: 2 sienelės 45 x 15,5 cm ir dvi 50 x 15,5 cm;
  • Pirmojo aukšto rėmelių išmatavimai: ilgasis viršutinis pagaliukas 47cm ; 2 trumpieji pagaliukai 29cm ; apatinis pagaliukas 41.5cm.
  • Medaus aukštų rėmelių išmatavimai: ilgasis viršutinis pagaliukas 47cm ; 2 trumpieji pagaliukai 13,5cm ; apatinis pagaliukas 41.5cm